Jahrestagung Geomorphologie

Hier finden Sie das Posterprogramm 

  Saturday 28.09.2019

 

08:30 – 09:00 Uhr             Welcoming Words and General Information by the AK Geomorphology Chair


Dynamic geomorphology, revealing rates of sediment erosion, transport & deposition over time (O. Sass, U. Graz/Bayreuth, M. Marzen, U. Trier)

09:00 – 09:15 Uhr             Andreas Dietrich/ Quantitative controls of debris-flow erosion derived by a
                                            LiDAR-based geomorphic change detection and a calibrated numerical model

09:15 – 09:30 Uhr             Michael Dietze/ The trembling of a disrupting Alpine peak – near real time
                                            seismic sensing of rock failure initiation and downslope mass wasting at the
                                            Hochvogel

09:30 – 09:45 Uhr             Aaron Bufe/ Controls on the lateral channel migration rate of braided alluvial
                                            channel systems

09:45 – 10:00 Uhr             Janek Walk Late Pleistocene to Holocene morphodynamics of a multi-phased
                                           alluvial fan complex at the coast of the hyperarid Atacama Desert, northern Chile

10:00 – 10:30 Uhr           PAUSE


Human-Environment Interaction in and before the Anthropocene
(A. Vött, U. Mainz, B. Schütt, FU Berlin, S. Dreibrodt, U. Kiel)

10:30 – 10:45 Uhr             Thomas Raab/ Landforms resulting from pre-industrial charcoal burning – a new
                                            research field for geomorphology

10:45 – 11:00 Uhr             Julia Meister/ The Sacred Canals of Bubastis (Egypt): New Findings from
                                           Geomorphological Investigations and Electrical Resistivity Tomography (ERT)

11:00 – 11:15 Uhr             Moritz Nykamp/ Late Quaternary environmental change in the surroundings of
                                            the Pre-Pottery Neolithic site Göbekli Tepe, SE Anatolia–first results

11:15 – 11:30 Uhr             Phillip Schulte/ Lösskomposition und Morphodynamik in mitteleuropäischen
                                            Lösslandschaften – Paläoklimaentwicklung im Spätquartär

11:30 – 11:45 Uhr             Hanna Hadler/ Rungholt and the Grote Mandrenke in 1362 AD – Reconstructing
                                            a drowned medieval landscape in the present-day Wadden Sea of North Frisia

11:45 – 12:00 Uhr             Clemens von Scheffer/ Human impact, climate and environment in the
                                            Holocene: reconstructing the past with portable XRF in mountain peatlands of
                                            the Northern Central Alps

12:00 – 13:00 Uhr          PAUSE


13:00 – 14:00 Uhr       Keynote DKG

14:00 – 14:15 Uhr           PAUSE


Changing Geomorphology
(J. Blöthe, U. Bonn, S. Tofelde, U. Potsdam, N. Hovius, GFZ Potsdam, K. v. Elverfeldt, U. Klagenfurt) 

14:15 – 14:30 Uhr             Jörg Völkel/ Signals of Climate and Landscape Change preserved in Southern
                                           African GeoArchives – New insights from final results of the BMBF-Program
                                           SPACES

14:30 – 14:45 Uhr             Michael Dietze/ The geomorphic “SHAKE SCAPE”

14:45 – 15:00 Uhr             Johannes Leinauer/ Process dynamics and early warning strategies for a
                                            preparing high-magnitude rock slope failure at the Hochvogel (Allgäu Alps).

15:00 – 15:15 Uhr             Dorothée Post/ The appearance of geosciences in the 21st century – an
                                            identification of prominent challenges for the use of graphic design

15:15 – 15:30 Uhr             Benjamin Jacobs/ Thermal and mechanical transition in Norwegian permafrost
                                            rock walls over short- and long-term timescales

15:30 – 15:45 Uhr             Elisabeth Dietze/ Fire in earth surface dynamics – a conceptual approach

15:45 – 16:15 Uhr            PAUSE


Biotic-abiotic interactions in geomorphic systems
(J. Völkel, TU München, A. Larsen, U. Lausanne)

16:15 – 16:30 Uhr             Mario Kirchhoff/ Erosion processes in overbrowsed argan woodlands,
                                            South Morocco

16:30 – 16:45 Uhr             Christian Mohr/ The organic carbon footprint of explosive volcanic eruptions

16:45 – 17:00 Uhr             Annegret Larsen/ Palaeo-environmental DNA (PalEnDNA) as a tool to investigate
                                            past biotic drivers of river and floodplain geomorphology

17:00 – 19:15 Uhr            POSTERSESSION


from 8 PM                     Social Event: Dinner in the „Forstbaumschule“ à la carte or a joint BBQ
                                         if the weather is nice.

 

  Sunday 29.09.2019


Methods to tackle Earth surface dynamics 
(W. Schwanghart, U. Potsdam, H. Goetz, U. Jena, T. Heckmann, KU Eichstätt, M. Dietze, GFZ Potsdam)

08:30 – 08:45 Uhr             Luc Illien/ Understanding Relative Velocity Changes observed with Seismic
                                            Ineterferometry following Gorkha Earthquake Nepal

08:45 – 09:00 Uhr             Florian Fuchs/ Searching fore- and afterslides of gravitational mass movements

09:00 – 09:15 Uhr             Matthias Vinnepand/ Challenges in Tracing Climate Oscillations by using element
                                            ratios in Lo-ess-Palaeosol-Sequences

09:15 – 09:30 Uhr             Sabine Kraushaar/ Estimating sediment erosion using phytoliths as a
                                            quantitative process tracer in the Spanish Pyrenees

09:30 – 09:45 Uhr             Elmar Schmaltz/ Improving the explanatory power of dynamic slope stability
                                            modelling by increasing model complexity and land cover parameterisation

09:45 – 10:00 Uhr             Anne Köhler/ Deciphering floodplain response to Neolithic occupation – Direct
                                            Push sensing and geochemical analyses at UNESCO Pestenacker site
                                            (Lech catchment)

10:00 – 10:30 Uhr           PAUSE


Deciphering landscape evolution
(E. Dietze, AWI Potsdam, T. Hoffmann, BAFG Koblenz) 

10:30 – 10:45 Uhr             Dominik Faust/ Why are soils in Loess-Paleosol-Sequences in Southern Tunisia
                                            sandy?

10:45 – 11:00 Uhr             Nico Herrmann/ Die Bedeutung hangumgelagerter Substrate für die
                                            Bodengenese auf Carbonatgestein im Westmediterranraum
                                            (portugiesische Estremadura)

11:00 – 11:15 Uhr              Hans von Suchodoletz/ Deciphering the Holocene landscape sensitivity of
                                             Franconian Jura foothills towards anthropogenic and climatic forces
                                             (Dettenheim, SW-Germany)

11:15 – 11:30 Uhr              Raphael Steup/ Holocene soil erosion and catchment evolution in the Central
                                             German Uplands: A case study from Northern Franconia

11:30 – 11:45 Uhr              Simon Matthias May/ Increased hillslope activity in the hyper-arid core of the
                                             Atacama – evidence for late Pleistocene palaeo-climatic fluctuations or
                                             paleoseismicity?

11:45 – 12:00 Uhr              Wolfgang Schwanghart/ Accelerated incision of the Yangtze River by drainage
                                             basin expansion

12:00 – 13:00 Uhr            PAUSE


Linking processes and archives
(M. Fuchs, U. Gießen, T. Reimann, U. Wageningen, H.v. Suchodoletz, TU Dresden)

13:00 – 13:15 Uhr             Olaf Bubenzer/ Star Dunes – Aeolian Process Studies and Stratigraphy
                                            (Erg Chebbi, Morocco)

13:15 – 13:30 Uhr             Stefanie Tofelde/ Fill-terrace formation and sediment-signal disruption
                                            in response to environmental perturbations

13:30 – 13:45 Uhr             Andrea Junge/ Establishing a novel palaeoenvironmental archive: Ancient
                                            cisterns in the Negev Highlands (Israel)

13:45 – 14:00 Uhr             Christopher Roettig/ The Eastern Canarian context – dust, volcanos, lots of
                                            sand and \’fake soils\‘

14:00 – 14:30 Uhr             Award Ceremony (lecture, poster, PHD, and Postdoc) & Farewell